Tırnaklardaki mantar bacakların görünümünü bozar: o zaman onlara yazık olur

mantarlı sarı tırnak plağı

Ve sandaletle çıkmak ayıp, içinden geçmek acı verici ve koku kehribar değil… Demek mantar tırnaklara bulaşmış… Böyle tırnaklı ayaklar için ateş etmedikleri için değil. ya da kavga ederlerse, utanarak onlardan yüz çevirirler. Ellerdeki ayak tırnağı mantarı çok daha az tedavi edilmelidir - bunun koşulları aynı değildir. Neredeyse sürekli olarak ayakkabılara gizlenen ayak tırnakları ideal miselyumdur: sıcak, nemli ve karanlık. Burada, dünyadaki insanların yarısı tırnaklardan muzdariptir, çünkü erken aşamalarda mantarı görsel olarak fark etmek zordur ve o zaman zaten tırnak mantarı için etkili bir çare aramak ve hem bacakları hem de tırnakları bir süre için iyileştirmek gerekir. uzun zaman. Ve insanlar eski zamanlardan beri bu hastalıktan muzdarip: eski Yunanlılar bile "tırnak mantarı" olarak tercüme edilen enfeksiyona "onyomikoz" adını verdiler.

hastalık belirtileri

Oldukça az sayıda semptom, tırnak mantarının ortaya çıkıp çıkmadığını gösterir. İşte kaçırılması zor olanlar:

  • tırnaklar kalınlaşır, bu, tırnak yatağının keratinizasyonudur (vücut mantara bu şekilde direnir), bu arada, tedaviye büyük ölçüde müdahale eder;
  • kalınlaşır, kırılgan ve ufalanır hale gelirler;
  • şekilleri çirkinleşir, kenarları düzensizdir;
  • tırnaklar kararır, parlaklık kaybolur;
  • tırnakları temizlerken, kötü bir koku açıkça duyulabilir.

Nereden enfekte olabilirsiniz?

Ve koşulların onlar için ideal olduğu yerler. Bir başkasının banyosu (unutmayın, ılık ve nemli), hem ısının hem de nemin aşırı olduğu bir duş veya soyunma odası ve ayrıca, en azından bir süre için kişi yalınayak. Ve sahibi tarafından misafire sunulan terlikler neden bu enfeksiyonun bulaşması için kötü? Ancak daha sonra tırnak mantarını nasıl tedavi edeceğinizi düşünerek kafanızı çizmemek için en temel önlemlere ihtiyacınız var. Banyoyu hijyenik olarak temizlemek zor değil; banyoda, duşta ve soyunma odasında kişisel terlik kullanın. Pekala, bir tırnak törpüsü veya başkalarının diğer manikür veya pedikür aksesuarları yoluyla mantar bulaşmamak için, ebedi kurala uymalısınız - başkasınınkine dokunmayın!

Derhal bir doktora görünün!

Tırnak mantarı için birçok etkili halk ilaçları olmasına rağmen, bir doktora görünmek zorunludur. Bunun en az iki nedeni var. Birincisi, mantarın farklı tiplerde olabilmesi ve çeşitlerin tedavisi için farklı bileşimde ilaçlar gerektirmesidir. İkinci sebep ise genellikle tırnak mantarı hastalığının ayak mantarı hastalığının devamı olmasıdır. Ve burada böyle bir tehlike var: parmaklar arasındaki mantar, bir trofik ülser (arter tıkanıklığının sonucu) ile kolayca karıştırılabilir. Ülserlerin antifungal ajanlarla tedavisi, yanıklara ve ülser bölgesinde bir artışa neden olabilir ve dokulardaki oksijen eksikliği nedeniyle zaten kötü bir şekilde iyileşirler. Bu nedenle, tırnak mantarının nasıl tedavi edileceğini özel ve doğru bir şekilde önerecek olan doktordur. İlaç tedavisi özel solüsyonlar ve vernikler ile yapılır, ağızdan alınan ilaçlar da vardır. Çok ilerlemiş bir enfeksiyon durumunda, tırnak plağını çıkarmaya bile başvururlar (biraz acı vericidir, ancak hızla uzar). Sabırlı olmalısınız ve ardından yeni çiviye iyi bakmalısınız.

Mantar ve geleneksel tıp

Ayak tırnağı mantarından Kombucha

Bitleri ve mantarları olan kişilerin nadiren doktora gittikleri uzun zamandır fark edilmiştir. Utangaçlar mı yoksa ne? Enfekte olmaları onların talihsizliği. O zaman neden boğaz ağrısı yakaladıktan sonra doktora acele edin? Böylece kendilerini iyileştirmeye çalışırlar. Neyse ki, mantar için halk ilaçları ile tedavi oldukça etkilidir. Evet ve bir mantar enfeksiyonunun hayatta kalmasıyla, ona kapsamlı bir şekilde yaklaşmak daha iyidir. Yani, tırnak mantarı için herhangi bir ilaç, halk ilaçları bile uygundur, ancak birlikte daha iyidir. Örneğin, propolis. Tırnak mantarı için böyle bir çare, eğer tedavileri bu arı ürününün yüzde yirmi tentürüne batırılmış tamponların günlük uygulamasından ibaretse, dahili olarak alınan ilaçları nasıl önleyebilir?

Tüm ciltleri oluştursanız bile, geleneksel tıbbın mantarla savaşması için pek çok tarif var: mantar, ırk, cinsiyet, milliyet, yaş arasındaki farkı görmez. Bu nedenle, her milletin kendi çareleri vardır. Ayrıca, bunların hazırlanması için kullanılan ham madde yelpazesi sınırlı değildir. Diyelim ki herkes taze üvez yaprağı bulabilir, yoğurabilir ve kompres gibi uygulayabilir.

İşte mantar için bir "sera": bir eczaneden satın alınan bir çay kaşığı dimetil ftalat ilavesiyle bitkisel yağ veya yüzde yetmiş sirke ile karıştırılmış çiğ bir yumurta veya "Ev ürünleri". Karışım buzdolabında saklanır. Etkilenen tırnaklara uygulanır, selofanla sarılır, üstüne çorap konur. Bu 4 gece arka arkaya yapılmalıdır, ardından eski tırnaklar soyulur, pürüzsüz ve sağlıklı hale gelir.

Kombucha kompresleri ayrıca ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için kullanılır. Bu tedavi hızlı ama çok acı vericidir.

Veya burada ilaç ve bitkilerden tırnak mantarı için bir merhem: eczane iyodinol ve kuru kırlangıçotundan bir yulaf ezmesi yapılır. Bir haftalık günlük uygulamadan sonra eski tırnak ağrısız bir şekilde çıkar ve sağlıklı bir genç tırnak çıkar.

Her özel durumda, İnternette bir halk tarifi aramıyorsanız, bu sorunla zaten ilgilenen ve başarıyla çözen bir arkadaşınızın tavsiyesine bağlı olacaktır.