Ayak tırnağı mantarının nedenleri, belirtileri ve tedavisi

vernik ile tırnak mantarı tedavisi

Ayak tırnaklarının hastalıkları arasında özel bir yer onikomikoza aittir, çünkü bu patoloji gezegenin her 10 sakinini etkiler. Ayak tırnağı mantarının tedavisi oldukça zaman alıcı bir süreçtir, çünkü tedavi genellikle hastalık ileri bir aşamadayken başlar. Araştırma verilerine göre, hastalık 40-45 yaş arası erkekleri daha sık etkiler ve 60 yaşından sonra patoloji geliştirme riski 3-4 kat artar. Zamanında tedavi, problemden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Patolojinin gelişim nedenleri

Çok nadiren, bir mantar enfeksiyonu sadece tırnak plağını etkiler. Çoğu zaman, iltihaplanma süreci parmaklara ve ayaklara yayılır. Hastalık üç tip mantar tarafından tetiklenebilir: maya, küf ve dermatofitler. İkincisi, hastalığı en sık kışkırtır. Enfeksiyon gelişiminin nedenleri şunlar olabilir:

mantar ile tırnakların sararması
 • Yaşlı hastalar genellikle çeşitli kronik rahatsızlıklardan muzdariptir, kapsamlı ayak hijyeni yapma fırsatına sahip değildir, zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahiptir, kan dolaşımı yavaşlar. Bu faktörlerin kombinasyonu genellikle mantar enfeksiyonlarına yol açar.
 • Diabetes mellituslu hastalar, eşlik eden damar patolojileri, özellikle ayaklardaki küçük kılcal damarlar nedeniyle risk altındadır. Bu bozuklukların sık görülen bir komplikasyonu, yüzeyinde mantarların hızla geliştiği küçük ülserasyonların ortaya çıkmasıdır.
 • Kesme veya morarma sırasında tırnak plağının sık mikrotravması. Herkes zaman zaman bu sorunla karşılaşıyor. Kural olarak, bu nedenle, tedavisi karmaşık olan ayak başparmağının ayak tırnağında bir mantar oluşur, çünkü bu alan diğerlerinden daha sık yaralanır ve daha yoğun bir yapıya sahiptir.
 • Vasküler sistemi etkileyen sistemik ve kronik hastalıklar: varisli damarlar, skleroderma, lupus eritematozus. Bu tür rahatsızlıklara çoğunlukla, koruyucu bariyeri olumsuz yönde etkileyen ve bir mantarın görünümünü provoke eden dokulara kan beslemesinin ihlali eşlik eder.
 • Hasta zaten vücudun herhangi bir yerinde bir mantar enfeksiyonundan muzdaripse, tırnak plağının enfeksiyon riski birkaç kat artar.
 • Bağışıklık sisteminin ve savunmaların zayıflaması, kişiyi her türlü patojenik mikroorganizmaya karşı duyarlı hale getirir. Soğuk algınlığına yakalanmak yeterlidir ve patolojik süreç başlar.
 • Odaların, havuzların ve duşların hijyeni her zaman uygun seviyede olmadığı için halka açık sauna ve banyo hayranlarının onikomikozdan muzdarip olma olasılığı 4 kat daha fazladır.
mantarlı tırnak plakalarına zarar

Hastalık bulaşıcı gruba aittir. Hasta bir kişiden, evcil hayvanlardan ve ayrıca patojenlerle enfekte olmuş toprak, su ve bitkilerle temas yoluyla enfekte olabilirsiniz.

Onikomikozun yaygın formları

Çoğu zaman, ayak tırnaklarının mikozunun tedavisi, patolojik sürecin şekline bağlıdır. En yaygın olanları şunlardır:

ayak tırnağı mantarı belirtileri örnek 1
 1. Distal-lateral form, hastalığın ilk aşaması olarak kabul edilir. Esas olarak tırnak plağının serbest veya yan kenarını etkiler, tırnağın tüm alanı yavaş yavaş acı çeker. Kural olarak, mantarın bu formu başka, daha karmaşık olana dönüşür.
 2. Yüzeysel beyaz tip patolojiye çoğunlukla küfler neden olur. Erken aşamalarda tırnak plağı beyazlamaya başlar, soyulabilir ve düşebilir. Çoğu zaman, bu form, profesyonel aktiviteleri ellerin su ile uzun süreli teması ile ilişkili olan kişilerde görülür. Sonuç olarak, tırnak yumuşar ve lezyonlar ortaya çıkar. Bu çeşitlilik, enfeksiyonun eksik imhası durumunda gözlenir.
 3. Ayak tırnaklarında kalınlaşmaya neden olan proksimal formu bulmak oldukça nadirdir. Bu tür bir hastalığın bir özelliği, lezyonun kütikülün yanındaki tırnağın kök bölgesinden başlamasıdır. Bu nedenle, bu formu olan hastalar erken evrelerde nadiren doktora görünürler. Patoloji ilerledikçe sağlıklı bir tırnak bile dökülebilir.
 4. En tehlikeli form total distrofidir. Patoloji, önceki formlardan biri için tedavi eksikliğinin bir sonucu haline gelir. Yıllar içinde yavaş ilerleme ile karakterizedir. Süreç hızla gelişirse, eşlik eden bir sistemik hastalığın varlığından bahsederler. Esas olarak yaşlı hastalarda görülür.

Herhangi bir form nitelikli tedavi gerektirir. Yokluğunda, enfeksiyon daha derine nüfuz eder ve bu da savaşı daha da zorlaştırmaz.

Patolojik bir durumun belirtileri

Onikomikozun ilk belirtileri, ayak tırnaklarının diğer hastalıklarına benzer. Çivinin yapısının ihlali, kalınlaşması veya incelmesi ile kendini gösterebilir. Atrofik süreçler, ciddi eşlik eden patolojilerin varlığını gösterir. Hastalık aşağıdaki semptomlarla kendini gösterir:

ayak tırnağı mantarı belirtileri örnek 2
 • Patojenin türüne bağlı olarak tırnak plağının tek tip renk değişikliği. Çoğu zaman, plaka sarıya döner.
 • Yüzey pürüzlü ve gözenekli hale gelir. İlerledikçe, bu semptom daha da kötüleşir.
 • Tırnak altında, tabanda soyulma sonucu ortaya çıkan beyaz lekeler görünebilir.
 • Serbest kenardan başlayarak yapının kademeli olarak ayrılması.
 • İnce bir üst tabakanın veya cildin ayrılmasıyla ilişkili bir parlaklık kaybı var, tırnak doğal görünmüyor.
 • Tüm plakanın yavaş soyulması. Kural olarak, süreç büyüme bölgesinden başlar.
 • Çivinin pul pul dökülmüş alanları olan kırıntıların yüzeyindeki görünüm.
 • Serbest kenardan başlayarak plakanın tamamen yok edilmesi.

Eşlik eden belirtiler, etkilenen bölgenin çevresindeki ciltte değişikliklerdir: ayakların epidermisinin soyulması, parmaklar, yoğun çapak oluşumu. Semptomlardan herhangi biri nitelikli tıbbi müdahale gerektirir.

Temel teşhis yöntemleri

ayak tırnağı mantarının belirtileri örnek 3

İlk muayene sırasında doktor, onikomikozu benzer klinik belirtilere sahip diğer dermatolojik rahatsızlıklardan (sedef hastalığı, keratoderma) ayırmalıdır. Bu verilere dayanarak, ancak daha doğru muayene yöntemleri ile doğrulanabilecek bir ön tanı yapılır.

Daha sonra, yapısında bir mantar enfeksiyonunun varlığını belirlemek için etkilenen tırnağın bir örneği alınır. Tırnak tahribatının neden meydana geldiği ve süreci hangi tür mantarların tetiklediği ile ilgili nihai sonuç, bir kültür çalışması kullanılarak yapılabilir. İşlem sırasında hastalığa neden olan spesifik mantar türü belirlenir. Bu çalışmadan sonra kesin teşhis yapılır. Patojen tipinin doğru tespiti ile uzman, hastalıkla mümkün olan en kısa sürede başa çıkacak uygun tedavi rejimini seçer.

İlaç tedavisi şeması

İlaç tedavisi, hastalık ileri bir aşamadaysa, lezyon odağındaki ve vücuttaki patojeni yok etmeyi amaçlar. Konservatif tedavi, lokal ve sistemik tedaviyi içerir.

Kolay bir derece mantar patolojisi, yapıyı ve eşlik eden semptomları bozmadan plakada küçük değişiklikler gözlendiğinde, topikal ilaçlar ile tedavi edilir:

mantar enfeksiyonu için tırnak tedavisi
 1. Azol grubundan müstahzarlar, patojenlerin büyümesini ve gelişimini yavaşlatmayı amaçlar. İlaçlar krem, merhem ve solüsyon şeklinde mevcuttur. Semptomlar tamamen kaybolana kadar sabah ve akşam uygulayın. Bundan sonra, sonucu pekiştirmek ve nüksü dışlamak için ilacı 5-7 gün daha kullanmanız önerilir.
 2. Daha fazla gelişmelerini önleyen mantar hücrelerini yok eden araçlar. Standart şema, günde iki kez fon kullanımını varsayar.
 3. Hidroksipiridon türevleri patojenlerin üremesini engeller. Çoğu zaman, ajanlar sabah ve akşam kullanılan bir krem veya oje şeklinde reçete edilir.
 4. Salisilik ve sülfürik merhem, keratolitikler grubuna aittir. Ürünün kullanılması ölü dokuyu yumuşatmaya yardımcı olur, böylece beslenme eksikliği nedeniyle mantarlar gelişmeye devam edemez. Yavaş yavaş, merhem etkilenen tırnağın soyulmasına yardımcı olur. Günlük uygulama sayısı, plakadaki hasarın derecesine bağlıdır.
 5. Bakteriyel bir enfeksiyonun eklenmesini önlemek için, kompres şeklinde alkollü bir iyot infüzyonu kullanılır.
 6. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için multivitamin kompleksleri reçete edilir. Bu, vücudun onikomikoz semptomlarıyla daha hızlı başa çıkmasına yardımcı olur.

Çevreleyen dokular patolojik sürece dahilse, lokal tedavinin etkisi yoktur ve tırnak plağının tamamen tahrip olması gözlenirse, sistemik ilaçların kullanımı belirtilir.

Tedavi süresi ve dozajı sadece doktor tarafından belirlenir. Advers reaksiyon geliştirme riski yüksek olduğundan, ilaçları kendi başınıza kullanmak kabul edilemez.

Sorunu çözmenin alternatif yolları

Bazı durumlarda, etkilenen tırnağın cerrahi olarak çıkarılması endikedir. Bu yöntem modern tıp pratiğinde neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Prosedürün endikasyonu, bakteriyel bir enfeksiyonun eklenmesi ve lokal ve sistemik ilaçların kullanımından görünür bir etkinin tamamen yokluğu olabilir. Bununla birlikte, iltihap odağını çıkardıktan sonra hap almak durmaz.

ayak tırnağı mantarı tedavisi öncesi ve sonrası

Cerrahi müdahaleye bir alternatif, tabaka tabaka doku ölümünü teşvik eden ve etkilenen plağın güvenli bir şekilde çıkmasına yardımcı olan özel solüsyonlarla plağın çözülmesidir. Bu yöntem evde uygulanmaktadır. Bir uzmana danışmadan işleme başlamamalısınız.

Bugüne kadar, onikomikoz tedavisinde lazer tedavisinin etkinliği kanıtlanmıştır. Prosedür, etkilenen bölgeyi yapıya derinlemesine nüfuz eden ve patojenleri yok eden lazer ışınlarına maruz bırakmaktan ibarettir. Eylem ilkesi, yerel antifungal ilaçlarınkine benzer. Bu tür tedavi, bu tür fonlara karşı hoşgörüsüzlük için endikedir. Lazer tedavisi için bir ön koşul, tablet ilaçlarla kombinasyonudur.

Geleneksel tıp tarifleri

Onikomikoz, eski şifacılar tarafından biliniyordu, bu nedenle patoloji belirtileriyle başarılı bir şekilde başa çıkan birçok halk ilaçları var. En etkili olanı, şifalı bitkilerin eklenmesiyle şifalı banyoların yanı sıra yerel kullanım için ev yapımı çözümlerdir:

tırnak mantarı için ayak banyosu
 1. Etkili bir çare, kırlangıçotu kaynatma ilaveli bir banyodur. Et suyu 200 gr ezilmiş hammadde ve 2 litre sudan hazırlanmalıdır. Karışımı 20 dakika kaynatın, rahat bir sıcaklığa soğutun. İşlem süresi 20-30 dakika, semptomlar kaybolana kadar her gün tekrarlayın.
 2. Sıralı banyoların 2 hafta boyunca günlük olarak yapılmasına izin verilir. Et suyunu hazırlamak için 2 litre su ve 40 gr kuru ot gerekir, karışım 15 dakika kaynatılır ve 20 dakika demlendikten sonra kullanıma hazırdır. Seans 30 dakika sürer.
 3. Etkilenen tırnağı tedavi etmek için 100 ml tıbbi alkol ve 10 gr taze leylak çiçeği infüzyonu hazırlamak gerekir. Çare 7-8 gün boyunca ısrar etmek gerekiyor. Bundan sonra, çözelti, iltihaplanma bölgelerini tamamen iyileşene kadar sabah ve akşam tedavi etmek için kullanılır.

Alternatif tıbbın ilaçla birlikte ve sadece ilgili doktorun onayından sonra kullanılması tavsiye edilir. Mantarın sadece kozmetik bir kusur değil, aynı zamanda tüm vücuda ciddi bir darbe olduğu anlaşılmalıdır. Tedavinin yokluğunda, tedaviyi önemli ölçüde zorlaştıran bakteriyel bir enfeksiyon meydana gelir. Hastalığın ilk belirtisinde bir uzmana danışmanız önerilir.