Ayak tırnağı mantarını tedavi etme yöntemleri

Ayak tırnağı mantarı, neredeyse her beş kişiden birinde teşhis edilen yaygın bir dermatolojik patolojidir. Ayakların mikozu (onikomikoz), bir mantar - kırmızı trikofiton tarafından tırnaklara veya ayaklara verilen hasardan kaynaklanır. Çoğu zaman, küfler ve kandida trichophyton kolonilerine katılır. Bacaklarda sıyrıklar, yaralar, kesikler ve mısırlar, düzensiz hijyenik ayak bakımı, antibiyotik ve diğer ilaçların alınması, ayakların aşırı terlemesi, zayıf bağışıklık ve diğer faktörler hastalığın başlangıç nedenleri olabilir.

Doktor, onikomikozlu hastanın ayak tırnaklarının tanısal muayenesini yapar.

Dışarıdan, tırnak mantarı tırnaklarda renk değişikliği ve kalınlaşma olarak kendini gösterir, bu da tırnakların tahrip olmasına veya parçalanmasına neden olabilir. Mantarlar, tırnak plağına beyaz, gri, sarı, kahverengi, bazen yeşil veya siyah bir renk veren taban ile tırnak plakası arasında bulunur.

Tırnak mantarı için taktik ve tedavi rejimi, mikotik lezyonların lokalizasyonu, dağılımı ve şiddeti, hastalığın süresi ve eşlik eden hastalıkların varlığı dikkate alınarak doktor tarafından ayrı ayrı belirlenir.

Patojenik mantarların büyümesi ve üremesinin bir sonucu olarak, insan vücudunda toksik maddeler birikir. Metabolik süreçlerde bozulmaya ve vücudun dış faktörlerin etkisine duyarlılığında bir artışa neden olan kan dolaşımı ile taşınırlar. Uzun süreli bir onikomikoz seyri, alerjik reaksiyonların gelişmesine, kronik patolojilerin alevlenmesine ve bağışıklık sistemini zayıflatmasına neden olabilir.

Ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için, ayak tırnağı mantarının ilk belirtileri bulunduğunda, uygun bir tedavi önerecek bir doktora danışın.

Ayak Tırnağı Mantarı Tedavi Yöntemleri

Etkili bir terapötik rejim reçete etmek için mikozun nedenini ve mantar türünü belirlemek önemlidir. Bunu yapmak için, doktor konsültasyon sırasında klinik veriler toplar, etkilenen çividen kazımaların kültürel ve mikroskobik bir incelemesini önerir. Bazı durumlarda, bir çivi parçacığının analizi ve PCR teşhisi reçete edilir.

Ortalama olarak ayak mikoz tedavisi 3-6 ay sürer. Mikotik lezyonların doğası ve yayılımı, klinik belirtilerin şiddeti ve patojen tipi dikkate alındığında, ayak mantarı tedavisi, ayakların donanım tedavisini, sistemik ilaçların alınmasını, yerel ilaçların kullanılmasını ve bir dizi önleyici tedbirin alınmasını içerebilir.

Ayak tırnağı mantarının lazer tedavisi

Daha önce, onikomikoz tedavisi radikal yöntemler kullanılarak gerçekleştirildi: etkilenen tırnak, ameliyat yöntemiyle çıkarıldı, ardından uzun bir rehabilitasyon dönemi başladı. Modern teknolojilerin gelişmesi sayesinde, günümüzde mikotik lezyonları tedavi etmek için tırnakların lazerle donanımla işlenmesi kullanılmaktadır. Doktor lazer ışınlarını kullanarak sağlıklı dokuya zarar vermeden sadece tırnağın etkilenen bölgelerini çıkarabilir. Cerrahi olarak çıkarmaya kıyasla, ayak mantarının lazer tedavisi, minimal postoperatif komplikasyonlar ve kısa bir iyileşme süresi ile karakterizedir.

Tırnak plağının donanım yöntemiyle çıkarılması, yüzeyin% 40'ından fazlası etkilendiğinde reçete edilir. Lazer tedavisi seans sayısı doktor tarafından kişiye özel belirlenir.

Lazere maruz kaldıktan sonra, tırnak plağı büyüdükçe özel yerel müstahzarlarla tedavi edilmelidir. İmmünomodülatörler ve antibakteriyel ajanlar da reçete edilebilir.

Ayak tırnağı mantarının tedavisi için hazırlıklar ve ilaçlar

Tırnak plağının% 40'ından daha azının etkilendiği mikozun ilk aşamalarının tedavisi, harici ilaçlar (çözeltiler, vernikler, merhemler, jeller, kremler) kullanılarak gerçekleştirilir. İstenen sonuçları elde etmek için, ilacın reçete edilen rejimine ve dozuna uymak önemlidir.

Bacakların mikozunun tedavisi için harici bir ajan seçimi, mantar lezyonlarının lokalizasyonu ve cilt tipi dikkate alınarak gerçekleştirilir. Kuru cilt, yüksek yağ içeriğine sahip müstahzarlarla tedavi edilir. Tabanlar için merhemler ve ayak parmakları arasındaki boşluklar için süspansiyonlar reçete edilir. Ayrıca ayak mikozları vernikler ve özel kremler ile tedavi edilir. Çözümlerin tırnağa daha iyi nüfuz etmesi için, etkilenen tırnak plağı çıkarılır (belirtildiği gibi).

2 haftalık tedaviden sonra, harici ilaç başka bir ilaçla değiştirilmelidir, çünkü bu süre zarfında mantar enfeksiyonu kullanılan ilaca dirençli hale gelmiştir. Çivinin büyümesi için doktor, etkilenen bölgeyi yaklaşık bir yıl tedavi etmek için kullanılması gereken özel ilaçlar reçete eder. Parmak arası boşluklar veya ayaklar mikozdan zarar görürse, bir ay boyunca merhemler kullanılır.

Başarılı sonuçlar elde etmek için lokal tedavi sistemik tedavi ile birleştirilir. Bu durumda, hastaya antimikotik ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar reçete edilir. Sistemik ilaçların alınmasının etkinliği, öngörülen tedavi rejiminin kurallarına bağlı kalmaya bağlı olacaktır. İlacın seçimi ve dozu doktor tarafından bireysel olarak belirlenir.

Tek başına lokal ilaçlarla tedavi, sistemik ilaçların alımında kısıtlamaların varlığında ve mikotik lezyonların erken evrelerinde reçete edilir.

Ayak tırnağı mantarının karmaşık tedavisinden sonra önleme ve öneriler

Terapötik etki şeması doğru seçilmişse, mikoz geri gelmez. Hastalığın daha sonraki gelişimi yeniden enfeksiyona bağlı olduğundan, ayak tırnağı mantarının en etkili tedavisi önlenmesidir.

Mantarla yeniden enfeksiyondan kaçınmak ve maksimum tedavi sonuçları elde etmek için aşağıdaki önerilere uyulmalıdır:

  • Mantarların kalabileceği tüm yerleri antibakteriyel ilaçlarla tedavi edin;
  • Küvetin tabanını ve duvarlarını özel araçlarla dezenfekte edin;
  • Ev terliklerini değiştirin ve spor ayakkabılarını, ayakkabıları, botları ve diğer ayakkabıları ultraviyole ışınları veya özel bir ajanla tedavi edin;
  • Yatak çarşaflarını, havluları, taytları ve çorapları iyice yıkayın ve ütüleyin;
  • Manikür malzemelerini dezenfekte edin;
  • Kişisel hijyen ürünlerini halka açık yerlerde (fitness salonu, yüzme havuzu) kullanın;
  • Ayakların durumunu düzenli olarak izleyin.

Onikomikozun kendi kendine tedavisi, olumsuz komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir, bu nedenle, tırnak mantarının ilk belirtilerini bulursanız, yetkili bir uzmana başvurun.