Halk ilaçları ile ayaklarda mantar tedavisi

Onikomikoz gibi nahoş, bulaşıcı bir hastalık çok yaygındır. Eczane merhemleri ve tabletleri yardımıyla tedaviye ek olarak, evde halk ilaçları ile ayaklardaki mantarı tedavi etme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Etkili kaynatma, tentür, kompres ve daha fazlası için birçok tarif var. Belirli bir yöntemi kullanmadan önce, mikoz tedavisinin özelliklerini ve bu rahatsızlığın nedenlerini bilmeye değer.

Mantar nedir

Gezegendeki her beş kişiden birinde onikomikoz vardır. Aşağıdaki ayak mantarı türleri vardır: interdigital ve tırnak. Bu hastalık bulaşıcıdır, kaşıntı, ayak derisinin soyulmasıyla birlikte. Bazı mantar türleri hastalığa neden olur. Hijyen kurallarına uyulmaması, başkasının ayakkabılarının denenmesi, ayaklarda aşırı terleme, halka açık yerlerin ziyaret edilmesi (spor soyunma odaları, plajlar, saunalar) nedeniyle enfeksiyon oluşabilir.

Ayak tırnağı mantarı için halk ilaçları

Enfeksiyonun hızlı yayılmasından dolayı, gezegen sakinlerinin% 70'i ayak veya tırnaklarda mikozla zaten karşılaştı. Bu rahatsızlıktan kurtulmak için terapi sürecini uygun şekilde organize etmek önemlidir.

Ayak mantarını halk ilaçlarıyla tedavi etmeye başladıysanız, şu yönergeleri izleyin:

 1. Hasarlı tırnakları işlemek için tek kullanımlık dosyalar satın almak daha iyidir. Aksi takdirde, yeniden enfeksiyonu önlemek için pedikür aletlerinizi düzenli olarak dezenfekte etmeniz gerekecektir.
 2. Evde uyuşturucu kullanmadan önce ayaklarınızı buharlaştırmanız, hasarlı tırnak bölgelerini kaldırmanız, epitel dokusunu gevşetmeniz, plakaları ezmeniz ve ayaklarınızı silerek kurutmanız önerilir.
 3. Tedavi süresince ayak hijyenine daha fazla dikkat etmek önemlidir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ayakkabılar ve giysiler sürekli olarak kullanılmalıdır.
 4. Onikomikozlu bir hastanın ayrı bir havlusu, terlikleri ve diğer kişisel hijyen malzemeleri olmalıdır. Ev halkı, mantarın önlenmesi için huş katranı eklenmiş çamaşır sabunu satın almalıdır.

Kombucha

ayak mantarını tedavi etmek için kombucha

Mikozu tedavi etmek için kombu çayı yaklaşık 7 gün boyunca şeker solüsyonunda infüze edilmelidir. Ortaya çıkan karışım, etkilenen alanlarla işlenir. Kompozisyon, mantar türlerinin büyümesini yavaşlatabilir ve bakterileri öldürebilir.

Hastalığı aşağıdaki tarife göre tedavi edebilirsiniz:

 1. Bir parça mantar ezilmiş filmlerden kurtuldu.
 2. Ortaya çıkan yulaf ezmesini tırnak plakalarına, enfeksiyondan zarar görmüş cilt bölgelerine sürün.
 3. Mantar tamamen yok olana kadar her gün 2-3 kez tekrarlayın.

Soda

Mantar enfeksiyonlarının etken maddeleri alkali bir ortama dayanamaz, bu nedenle bunlarla savaşmak için kabartma tozu kullanılabilir. Seans için ılık bir banyo hazırlanır: 7 litre su, 3 yemek kaşığı soda ve rendelenmiş çamaşır sabunu. Soda ve sabun tamamen çözüldükten sonra bacaklar leğene indirilir. Oturumlar arka arkaya en az 4 gün tekrarlanır. Bu tür prosedürlerin, iyileşmeyi hızlandırmak için ilaç kullanımıyla birleştirilmesi önerilir.

Sirke

Asidik ortam sporların çoğalmasını engeller, bu nedenle ev terapisi için sirke banyolarını, losyonları veya merhemleri denemeye değer.

İşte tarifler:

 1. Suyu 50 ° C'ye ısıtın, 200 ml sirke ekleyin. Sirke çözeltisinin hacmi, hasta için ayak bileği derinliğinde olmalıdır. Bacaklar 15 dakika banyoda tutulur, seans günde 3 defa tekrarlanır. Seansın ardından uzuvlar silinerek kurulur, temiz pamuklu çoraplar giyilir.
 2. Bir karışım hazırlayın: 2 kısım asetik asit% 70 ve her biri 1 kısım zeytinyağı, gliserin, dimetil ftalat. Ortaya çıkan merhem, etkilenen cilde ve tırnaklara uygulanır. Kompozisyonu 10 saat bekletin, ardından ayaklar yıkanır.

Elma Sirkesi

İlk aşamalarda ayak mantarını halk ilaçları ile tedavi etmek elma sirkesi ile yapılabilir. Yöntem, losyon kullanmaktır. Pamuk pedler sirke ile nemlendirilerek mantardan etkilenen parmak ve tırnaklara 8-10 saat sürülür. Tarif, sağlıklı tırnaklar ortaya çıkana ve hastalığın belirtileri ortadan kalkana kadar uzun süreli tedavi için kullanılır. Her hafta 2-3 gün ara veriyorlar.

İyot

İyot kapsamı, dezenfeksiyon ile sınırlı değildir. Mantarı iyileştirmek için alkol tentürü harikadır. Güçlü bir antiseptiktir, mantar öldürücü özelliklerini kanıtlamıştır, bu nedenle evde tedavide yaygın olarak kullanılmaktadır. İyot bazlı halk ilaçları ile ayaklarda mantar tedavisi, hasarlı bölgelerin bir tentür ile tedavi edilmesinden veya bu ilaçla ılık banyoların kullanılmasından ibarettir.

Mantar hastalıkları için çözümü kullanma yöntemleri:

 1. Her gün tamamen iyileşene kadar mantardan etkilenen tırnak plakalarına bir damla iyot uygulayın
 2. Sıcak su dolu bir leğene biraz iyot ekleyin, ayaklarınızı 10 dakika banyoda tutun. Bundan sonra, enfekte olmuş tırnak parçalarından kurtulmanız ve cilde bir hidrojen peroksit çözeltisi uygulamanız gerekir.

Celandine

ayak mantarının tedavisi için kırlangıçotu

Yaz aylarında, rahatsız edici belirtiler yaşarsanız, zehirli kırlangıçotunun yapraklarını kullanabilirsiniz.

Bu bitkinin antiseptik, antiinflamatuar, dağlama etkisi vardır. Zehirli otlara dayanan ayaklardaki mantara karşı halk ilaçları enfeksiyonu anında öldürür.

Taze bitki suyu veya kuru yapraklardan hazırlanmış bir kaynatma kullanabilirsiniz.

Meyve Suyu

Taze bitki suyu elde etmek için bir kıyma makinesinden geçirmeniz gerekir. Daha sonra 3-4 kat katlanmış tülbentten posası sıkılır. Tıbbi bir tentür hazırlamak için 200 ml meyve suyu gerekir. İçerisine% 70 konsantrasyonda 200 ml alkol eklenir ve karışım 24 saat demlenir. Ayrıca enfeksiyonlu cildi ve tırnakları sıktıktan sonra elde ettiğiniz meyve suyuyla yağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, böyle bir çare 2-3 günden daha uzun süre saklanmayacaktır, bu nedenle suyu alkolle aşılamak daha iyidir.

İlacı kullanmadan önce ayaklarınızı ılık suyla yıkamalı ve bir havluyla hafifçe kurulamalısınız. Ayakları ve sorunlu tırnak plakalarını yağlamak için alkol tentürü kullanılır. Günde en az üç tedavi yapın. Ek olarak, mantarın yayılmasını durdurmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için eczane antiseptik kremleri kullanılması önerilir.

Et suyu

Taze meyve suyu hazırlamak mümkün değilse, kaynatma için kuru ot kullanabilirsiniz. Celandine tüm eczanelerde satılmaktadır, ayrıca bitki kendi başına da hazırlanabilir. Et suyunu hazırlamak için, 4 yemek kaşığı kuru bitkiyi 1, 5 litre kaynar su ile demlemeniz gerekir. İlaç vücuda uygun bir sıcaklığa soğuduğunda banyolarda kullanılır. Ayaklar yaklaşık 30 dakika et suyunda tutulur. Tamamen iyileşene kadar prosedürü düzenli olarak tekrarlayın. Kaynatma hazırlarken kırlangıçotunun pelin veya bu bitkilerin bir kombinasyonu ile değiştirilmesine izin verilir.

Propolis

Bu eşsiz ürün, çeşitli hastalıklara karşı mücadelede geleneksel tıp tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Propolis, antibakteriyel, antiinflamatuar özelliklerinden dolayı bacaklardaki mantarların atılmasına yardımcı olur. Ürün saf formda veya bir alkol solüsyonu şeklinde kullanılır. Çözüm, tamamen iyileşene kadar kullanılır. Arı ürünlerine alerjisi olan kişiler için bu yöntemin kontrendike olduğunu dikkate almak önemlidir.

Ayak mantarını propolis kullanarak tedavi etmek için birkaç tarif vardır:

 1. Alkollü bir tentür hazırlayın veya eczaneden hazır bir tane satın alın. Enfekte bölgeye propolis solüsyonu içeren bir pamuklu çubuk kompres uygulayın. Üstünü kuru bir pamuklu çubukla örtün, bandaj yapın, sıcak çoraplar giyin. Sabah, yapağı çıkarmanız ve hasarlı tırnakları dosyalamanız gerekir. Manipülasyonu akşamları tekrarlayın.
 2. Ayaklarınızı sıcak suyla durulayın ve buharlayın. Hasarlı cildin veya tırnak plağının üst katmanını çıkarın. Sorunlu bölgeye bir parça propolis sürün, yarım saat bekletin. İşlem bir ay boyunca günde 2 defa tekrarlanır.

Sarımsak Suyu

ayaklarda mantara karşı sarımsak uygulaması

Bu sebze, bakterisit özellikleriyle bilinir ve geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılır.

Onikomikozu tedavi etmek için şu talimatları izleyin:

 1. Ayaklarınızı karbonat, limon suyu, katran sabunu ile ılık suda 15 dakika buharda pişirin.
 2. Eşit parçalar halinde karıştırın: sarımsak suyu, su, tuvalet ispirtosu.
 3. Hasarlı tırnakları ve cilt bölgelerini tedavi etmek için elde ettiğiniz ürünü kullanın.

Uçucu yağlar

Bitkilerin doğal uçucu yağları, pahalı farmasötik antimikotiklere eşdeğerdir. Temizleyici, antiseptik, antienflamatuar özelliklere sahiptirler ve cilt ve tırnak hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olurlar. Ayaklardaki mantarların tedavisi için farklı türde uçucu yağlar uygundur: lavanta, biberiye, ylang-ylang özü, çay ağacı. Bu halk ilacını kompresler veya sıcak banyolar için kullanabilirsiniz.

Tarifler:

 1. Tepsiler.3 litre sıcak suya 10 damla uçucu yağ ekleyin. Bacaklar önceden su ile durulanır ve 20 dakika aromatik suya konulur. Banyodan sonra ayaklarınızı ılık bir havluyla 15 dakika sarın.
 2. Sıkıştırır.Az miktarda uçucu yağ 30 ° C'ye kadar ısıtılır. 2 çay kaşığı ekleyin. Su. Ortaya çıkan ajan, pamuklu çubukla ıslatılır, bacakların hasarlı bölgelerine uygulanır ve bir sıva ile sabitlenir. 40-60 dakika sonra yumuşayan cildi veya tırnağı çıkarın, bir törpü ile temizleyin.

İhmal edilmiş bir biçime ilişkin işlem

Ayaktaki mantar zaten ihmal edilmiş bir forma geçmişse ve ayak derisinin geniş bir alanı ve tırnak plakaları zaten enfekte olmuşsa, halk tariflerini ilaçlarla takviye etmeniz önerilir. Hastalığın şiddetli formları, hastaların enfekte tırnak plakalarını çıkarmak zorunda kalmasına neden olur. Bunu yapmak için bir uzmana başvurmanız gerekir.