Tırnak mantarı - hangi ilaçlar ondan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olabilir?

tırnak mantarı nedir

Her birimiz bir mantar yakalayabiliriz. Bu, hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye bulaşan ve genellikle tırnakları ve cildi etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Tırnak plağı değiştiyse, parçalanmaya başladıysa, rengi değiştiyse, bu bir enfeksiyon olduğu ve onikomikoz geliştiği anlamına gelir. Dünya yetişkin nüfusunun% 20'sini etkiler.

Oluş nedenleri

Çoğu insan onikomikozun ne olduğu ve ne kadar tehlikeli olduğu hakkında hiçbir fikre sahip değildir. Çivinin yapısına nüfuz eden patojenik mikroorganizmalar onu değiştirir. Estetik bir soruna ek olarak, mantarlar tüm vücudu toksinlerle zehirleyebilir. Bu, alerjik reaksiyonlara, vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalmaya ve iç organ hastalıklarına yol açar.

Tırnak mantarı ancak uygun koşullar altında enfekte olabilir. Normalde cilt, çeşitli enfeksiyonların penetrasyonunu önleyen asidik bir ortama sahiptir. Herhangi bir nedenle pH'ı alkaliye doğru değişmişse, patojenik organizmaların üremesi ve büyümesi önemli ölçüde artar.

Nemli bir ortam da enfeksiyonu teşvik eder. Halka açık yerlerde kişisel hijyen veya basit davranış kuralları gözetilmezse kişi enfekte olabilir. Hastanın derisinin veya tırnağının ölü pulları enfeksiyon kaynağıdır.Tırnak mantarının nedenleri şunlar olabilir:

 1. Plajları, saunaları, hamamları, su parklarını, duşları, yüzme havuzlarını, spor salonlarını ziyaret ederken enfeksiyon riski vardır. Nemli bir yüzeyde çıplak ayakla yürümek ve bacaklarda çatlak veya yaralar olması durumunda, ayaklardaki mantarı "kapma" olasılığı çok yüksektir.
 2. Yanlış takılan, dar ayakkabılar, sentetik çoraplar, taytlar ayaklarda terlemeyi artırarak cildin asit-baz dengesinde değişikliğe neden olur. Koruyucu işlevleri azalır ve bu, mantarın ortaya çıkmasına ve yayılmasına neden olabilir.
 3. Zayıflamış bağışıklık, uzun süreli antibiyotik kullanımı, kortikosteroidler, antibakteriyel tedavi onikomikoz enfeksiyonuna katkıda bulunur.
 4. Yaşlılarda diabetes mellitus, hastalığın yaygın bir nedenidir.
 5. Hastanın mantar, çorap, havlu, el bezi, manikür setleri ve diğer kişisel aksesuarlarıyla enfekte ayakkabılarla temas halinde, vakaların% 90'ında enfeksiyon meydana gelir.

Enfeksiyon ilk olarak çivinin küçük bir bölgesinde, genellikle kenar kısmında ortaya çıkar. Daha sonra iltihaplanma süreci artar ve diğer bölgelere yayılır veya tırnak plağına daha derin nüfuz eder. Tırnak mantarı ne kadar erken bulunursa tedavisi o kadar kolay olur. Bu nedenle ilk belirtide tedaviye hemen başlanmalıdır.

Hastalık kendini nasıl gösterir

Sadece bir uzman değil, hastanın kendisi de bir kişide onikomikoz belirleyebilir. Tırnak mantarının ana belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • tırnak plağının rengi açık sarıdan siyaha döner. Renk, tırnaklara hangi mantarın bulaştığına bağlıdır;
 • tırnak plağının şekli ve konturu dönüştürülür;
 • tırnak ufalanır, pul pul dökülür, kalınlaşır, doğal parlaklık kaybolur;
 • Tırnak plağının yanında parmak uçlarında
 • kötü koku, hoş olmayan, acı verici hisler.

Ayak derisine ve parmakların diğer kısımlarına daha fazla yayılmasını önlemek için hastalığı zamanında tespit etmek önemlidir. Doktor, mantar enfeksiyonunun derecesini doğru bir şekilde değerlendirebilecek ve uygun tedaviyi önerebilecektir.

Mantarın 3 aşaması vardır:

tırnak mantarının aşamaları
 1. Şekil değişikliği, korneum tabakasının kalınlaşması, çatlak gibi belirgin işaretler yoktur. Bu dönemde hastalığı tespit etmek çok zordur. Ancak tırnak plağının yüzeyinde zar zor fark edilebilen lekelerin görünümü, stratum corneum'un gölgesinde küçük bir değişiklik sizi uyarabilir.
 2. Açık tırnak mantarı belirtileri var. Tırnak yüzeyinin rengi pembeden sarı veya kahverengiye döner, doğal parlaklık ve pürüzsüzlük kaybolur. Tırnakların yan kenarları kalınlaşır, ufalanır, deforme olur.
 3. Enfeksiyonun tüm kornea yüzeyini kapladığı ihmal edilmiş bir form olarak kabul edilir. Kalınlaşır, keratinositlerde artış olur, kırılganlık artar. Böyle bir çivinin kesilmesi çok sorunludur, kenarları içe doğru bükülür ve parmak derisine dönüşerek hastaya yürürken ağrı verir.

3. aşamadan sonraki komplikasyonlar, büyüme yatağından keratinositlerin pul pul dökülmesiyle karakterize edilir. Bu duruma şiddetli ağrı ve hoş olmayan bir koku eşlik eder. Tırnak mantarının kuluçka süresi 3 haftadır, bundan sonra hastalığı teşhis etmek ve antifungal tedaviye başlamak zaten mümkündür.

Tırnak mantarı türleri

Onikomikoz ile çeşitli mantar türleri teşhis edilir.

tırnak mantarı türleri
 1. Dermatofitler genellikle tırnak platininin bulanıklaşması şeklinde görünür. Kenarlarda veya merkezde sarı lekeler oluşur. Zamanla sararmış kenar stratum korneumdan uzaklaşır. Bazen hasarlı alan boyunca uzunlamasına çizgiler görülür.
 2. Maya mantarı çivinin yapısını değiştirerek onu deforme eder. Tırnak plağı düzensiz hale gelir, dalgalar, oluklar belirir, bir süre sonra tırnağın rengi sarımsı bir renk alır ve geride kalabilir. Aynı zamanda tırnak merdaneleri iltihaplanabilir ve kalınlaşabilir.
 3. Bağışıklığı zayıflamış kişilerde uzun süreli ilaç tedavisi sırasında küf tespit edilir. Çivinin renk paletindeki bir değişiklikle kendini gösterir. Önce sarıdır, sonra renk tonu değişir ve yeşilimsi, mavimsi ve hatta siyah olabilir. Bu durumda, tedavi en kısa olanıdır ve küf tırnak plağına derinlemesine nüfuz etmediği, sadece yüzeyde kaldığı için 1–1, 5 ay sürer.

Etkili Enfeksiyon Kontrol Teknikleri

Tırnak mantarından nasıl hızlı ve kalıcı olarak kurtulmak birçok hastayı endişelendiriyor. Onikomikozun erken evrelerde tedavisi uzun sürmez. Topikal antifungal ajanlarla tedavi edilebilir. Stratum corneum'un derinliklerine yayılırlar ve patojenik mantarların büyümesini ve çoğalmasını engellerler. Bu tür bir tedavi, tırnak plağının küçük bir alanı etkilenirse, 1 / 3'ten fazla olmamak üzere etkili olacaktır.

Tırnak mantarına karşı vernikler, olumlu iyileştirici özelliklere sahiptir. Sıvı bir dokuya sahiptirler, uygulaması kolaydır ve tırnaktaki küçük çatlaklara nüfuz eder. Uygulandığında, vernik anında emilir ve kurur ve dayanıklı bir film oluşturur. Oksijenin çiviye girmesini engeller, böylece mantarın büyümesini ve çoğalmasını durdurur.

Günde bir kez uygulanmalıdır. Tırnak plağının yüzeyinden verniği çıkarmak sorunludur, bu da enfeksiyonu etkili bir şekilde etkilemenizi sağlar.

Antifungal ilaçlar, kremler ve merhemler de kullanılabilir. Verniklere göre daha etkilidirler ve hastalığın 2. evresinin saptanmasında kullanılırlar. Kremi uygulamadan önce, tırnak plağının hasarlı yüzeyini çıkarmanız gerekir.

Günde 2 kez krem ​​veya merhem sürün ve etkilenen bölgeyi az miktarda kaplayın. Kremi uyguladıktan sonra maksimum etki elde etmek için, enfekte bölgeyi bir sıva ile kapatmak gerekir.

Onikomikoz tedavisi için yöntemler, ihmal derecesine ve belirlenen forma bağlıdır. Mantar enfeksiyonları için tüm ilaçlar oldukça toksik olduğundan, sadece bir doktor gözetiminde gerçekleşir. Uzman hastayı muayene eder ve mantarın türünü belirlemek için laboratuvar araştırması için küçük bir parça çivi alır. Hastalığın tüm çivi platinini ele geçirmesi ve mantarın bir yıldan fazla bir süre ilerlediği durumda, yerel ve dahili ilaç kullanımını içeren karmaşık bir tedavi reçete edilir.

Ağızdan sistemik antibiyotiklerin mantar enfeksiyonlarının tedavisinde faydalı olduğu gösterilmiştir. Bu tür ilaçlar, merhemlerle kombinasyon halinde, mantarı tırnağa derinlemesine büyüme fırsatından mahrum eder ve kolonilerin büyümesini durdurur. Bu tür bir tedavi uzun sürelidir ve yaklaşık bir yıl sürer.

Tıp hala ayakta değil, mantar hastalıklarıyla mücadelede sürekli olarak etkili yöntemler geliştiriliyor ve uygulanıyor. 2010 yılında onikomikoz tedavisinde yeni yöntemler ortaya çıktı. Mantarla enfekte olmuş tırnak plakalarının fotodinamik tedavisi ve antimikrobiyal ajanlarla kombinasyon halinde özel "tırnak" lazerler üzerinde lazer tedavisi somut bir olumlu etki sağlar ve iyileşme süresini kısaltır.

Lazer tedavisinin özelliği, mantarın 70 dereceye kadar sıcaklıklara maruz kalması, bu sıcaklıklarda mantar sporlarının ölmesi ve hastalığın yayılmasının tam da kaynağının miselyum olmasıdır.

Lazer tedavisi tırnak çevresindeki sağlıklı cildi etkilemez, sadece birkaç seansta ölen mantar organizmalarına etki eder.

Mantar tedavisinde geleneksel tıp

mantar tedavisinde geleneksel tıp

Hastalıkla evde baş etmeye çalışabilirsiniz. Tedavi, tırnak plağını yumuşatan sabun ve soda banyolarıyla başlamalıdır. Manikür törpüsü ile stratum korneumdan temizlenmelidir. Böyle bir banyo ve temizlik 6 ay boyunca haftada bir yapılmalıdır. Etkilenen bölge çay ağacı yağı ile tedavi edilmelidir. Terapötik etkiyi arttırmak için, enfekte olmuş tırnak plağını lavanta ve çay yağları ile eşit oranlarda ıslatılmış bir tampon yerleştirdikten sonra yapışkan sıva ile yapıştırabilirsiniz.

Tırnak mantarının tedavisindeki geleneksel yöntemler çeşitlidir ve hastalığın başlangıç ​​aşamasında olması şartıyla çoğu zaman olumlu ve hızlı bir sonuca sahiptir.En etkili olanları şunlardır:

 1. Etkilenen bölgelerin hidrojen peroksit ile tedavisi. İyi buğulanmış tırnakları hidrojen peroksit ile nemlendirilmiş pamuklu çubukla günde 2-3 kez nemlendirmelisiniz. Birkaç gün sonra tırnak plağı çok daha yumuşak hale gelir ve tırnak makası ile kesilebilir.
 2. Kırlangıçotunun halk hekimliğinde kullanımı, çeşitli etiyolojilerin mantar enfeksiyonlarının yanı sıra cilt hastalıklarının tedavisinde etkinliğini kanıtlamıştır. İyodinol, kuru ezilmiş kırlangıçotuna eklenir (eczaneden satın alınır). Bu iki bileşen dikkatlice yeniden ıslatılır ve elde edilen karışım etkilenen bölgeye uygulanır. Çivi plastik bir örtü ile sarılır ve gece boyunca bırakılır. Mantarın 1-2 aşamasını iyileştirmek için, bu tür 3-5 prosedürü gerçekleştirmek yeterlidir.
 3. Propolis, mantarlar için etkili bir çare olarak kabul edilir. Bir eczaneden satın alınan% 20 propolis tentürü, etkilenen bölgeye kompres şeklinde uygulanır. Tırnak plağına bir çare ile nemlendirilmiş bir pamuklu çubuk uygulanır ve bir sıva ile kapatılır. Zamanla, etkilenen tırnak sağlıklı olanın yerini alacaktır.
 4. Altın bıyık, çeşitli hastalıklara yardımcı olan harika bir bitkidir. Bir mantarı tedavi ederken, bir bitkinin yumuşatılmış bir yaprağını buharda pişirilmiş bir çiviye yapıştırmak ve bir gece boyunca bir film altında bırakmak gerekir. Sabah yumuşatılmış kısmı mümkün olduğunca kökten kesmelisiniz. Yanıklardan kaçınmak için altın bıyığı sadece tırnak plağının bulunduğu bölgeye, etrafındaki cilde dokunmadan sürmek gerekir. Yakında tırnak iyileşecek ve sağlıklı ve güçlü olacaktır.
 5. Tırnak mantarı ellerinize bulaşmışsa, katran sabunu ile ondan kurtulabilirsiniz. Etkilenen bölgelere özellikle dikkat ederek ellerinizi onunla iyice yıkamanız gerekir. Daha sonra tırnaklarınızı oldukça konsantre bir tuz çözeltisine batırmanız ve gece boyunca bandajlamanız gerekir. Olumlu etki bir hafta sonra gelecek.

Tırnak mantarını tedavi etmek uzun bir süreçtir. Hangi tedavi seçilirse seçilsin sabırlı olmanız ve doktorunuzun size yazdığı ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekir. Ve yine enfeksiyonu önlemek için önleyici tedbirleri unutmamak gerekir.

Tırnak mantarının nasıl tedavi edileceğine hastanın kapsamlı bir incelemesinden ve laboratuar testlerinin sonuçlarından sonra sadece bir doktor karar verir. Mantarla yeniden enfeksiyonu önlemek için, önleyici amaçlı ilaçların kullanılması gerekir. Tırnakların ve cildin durumunu izleyin, hastalığın ilk belirtileri tespit edilirse derhal bir uzmana başvurun.Mantarın erken aşamalarda hızlı ve etkili bir şekilde iyileştiğini unutmayın.