Mantar cilt hastalıkları çocuklarda

Mantar cilt hastalıkları çocuklarda, heterojen bir grup lezyonlar, derinin patojenler olan patojen mikroskobik mantar. Mantar cilt hastalıkları çocuklarda meydana gelen pullanma, kaşıntı, çatlaklar, cilt; saç dökülmesi, tırnak tutulumu. Tanı mantar cilt hastalıkları çocuklarda içerir, muayene, floresan araştırma mikroskobu ve kültürü üzerinde kazıntı mikroflorası. Kapsamlı bir tedavi, mantar cilt hastalıkları çocuklarda yapılan uygulama ile açık ve sistemik antifungal ilaçları, десенсибилизирующих ve corticosteroid ilaçlar, иммуностимуляторов, fizyoterapi.

Mantar cilt hastalıkları çocuklarda

mantar-var-çocuklar

Mantar cilt hastalıkları çocuklarda gelişen bir yenilgi pürüzsüz bir cilt ve ekleri (saç ve tırnak) sergilemişlerdir mantar. Dermatoloji kısmını mantar zorunda 37-40% tüm cilt hastalıkları. Eğilim büyümesini çocuklar, var olan mantar hastalıkları cilt geliştirmek ve aynı anda diğer dermatoses - atopik dermatit, egzama, sedef, pyoderma. Tehlike mantar hastalıkları cilt etmektir toksik ve sensitizing eylem mantar çocuk vücudu, kışkırtır gelişimi, alerjik reaksiyonlar, bağışıklık zayıflaması, zahmetli kronik bir patoloji vardır.

Sınıflandırma mantar cilt hastalıkları çocuklarda

Derinlik lezyonlar, mantar, cilt hastalıkları, çocuklarda ayrılır keratomycosis (versicolor), дерматофитии (microsporia, trichophytosis, favus, epidermophytia, rubromycosis); candidiasis; derin mikozlar.

Keratomycosis ile karakterize lezyonlar stratum korneum, epidermis olmadan kalkınma inflamatuar reaksiyonlar, hasar görmüş saç ve tırnak. Дерматофитии eşlik zayıf veya güçlü inflamatuar değişiklikler cilt içinde epidermis hasarı, saç ve tırnak. Дерматофиты (mold doğum Trichophyton, Microsporum, Maya) temel patojenler, mantar cilt hastalıkları çocuklarda. Yüzeysel candidiasis – ikinci frekans algılama arasında bir mantar cilt hastalıkları çocuklarda nedeniyle patojenik etkisi bir tür mantar Candida (genellikle C. albicans) etkileyen cilt ve mukoza.

Nedenleri mantar cilt hastalıkları çocuklarda

Üstünlüğü dermatomycosis arasında mantar hastalıkları nedeniyle sürekli yakın temas cilt ile çevre. Patojenler, mantar cilt hastalıkları çocuklarda doğada yaygın, sahip büyük bir çeşitlilik ve yüksek dayanıklı dış faktörler. Mantar deri hastalığı çocuklarda genellikle işaretlenmiş olarak sporadik vakaların salgın salgın daha karakteristik дерматофитии kafa derisi.

Kaynak anthropophilic dermatomycosis - hasta bir adam, zoophilic (microsporia) - hasta hayvan (başıboş kedi ve köpekler, inekler, atlar), nadir görülen jeofizik – toprak. Gerçekleşir doğrudan temas ile bebeğinizin cilt ve saç çizgisi örtüsü, hasta veya üzerinden ev eşyaları, mantar ve sporları (havlu, tuvalet bezi, tarak, oyuncak, şapka, ayakkabı). En sık fungal cilt hastalıkları çocuk yakalamak yüzme havuzlarında, duş ve banyo, plajlarda, kuaförlük, organize çocuk grupları.

Özellikleri bebek cildi (hydrophilicity, artmış vaskülarizasyon, düşürdüler bactericidal activity ter ve yağ bezleri, hafif yaralı), gelişmemişlik, bağışıklık sisteminin daha kolay nüfuz ikaz epidermis, teşvik ederek hızlı bir gelişme mantar hastalıkları çocuklarda.

Azalma, vücudun savunma çocuğu tahrik kötü çevre, stres, uzun süreli antibiyotik alarak ve kronik enfeksiyonlar. Zayıf bir bağışıklık koşullu patojen mantar, yaşayan normal bir bebeğin cildi, gelişebilir pathogenic formu ve neden bir mantar hastalığı (örn., Malassezia furfur uyarıcı çok renkli mahrum).

Belirtileri mantar cilt hastalıkları çocuklarda

Hava ve belirtilerin şiddeti mantar cilt hastalıkları çocuklarda türüne bağlıdır ve patojen virülans, yerelleştirme ve etkilenen alan, organizmanın reaktivite. Biri mantar cilt hastalıkları çocuklarda en sık görülen ve контагиозными vardır microsporia ve trichophytosis (mantar hastalığı), yaşanan baskın yenilgi pürüzsüz bir cilt ve kafa derisi.

microsporia çoğu (%99'u) olarak adlandırılır zooantropophilic mantar Microsporum canis, nadir - anthropophilic M. ferrugeneum. Görülür genellikle çocuklarda okul öncesi ve ilkokul; sızıntı oluşumu ile, birkaç, yuvarlak, açıkça belirlendi odaklar. İçinde kalp lezyonları deri kaplı küçük grimsi beyaz lekeler. Pürüzsüz bir cilt microsporia tecelli eş erythematous-skuamöz plaklar çevrili rulo küçük kabarcıklar ve kabuklar.

Küçük çocuklarda en sık olarak kutlanan yüzey trichophytosis kafa derisi, çağrılan anthropophilic trichophytons (Trichophyton tonsurans ve T. violaceum), tarafından renk kaybı, elastikiyet ve parlaklık saç oluşumu net kaplı küçük elemanları. Klinik belirtileri trichophytosis cilt pürüzsüz ve benzer belirtileri microsporia. İçin infiltrative-suppurating şekli ile karakterize perifolliculitis ve derin follicular apse.

Versicolor gözlenen büyük çocuklarda; görünümü ile karakterize bir cilt sırt ve göğüs krem, açık kahverengi veya sarımsı-pembe lekeler düzensiz şekilli, eğilimli peripheral büyüme. Hastalık slightly contagious vardır kronik nükseden boyunca; etkilenen cilt tans (ikincil lökoderma).

Ne zaman mantar Achorion schonleini gelişen nadir görülen bir mantar hastalığı, cilt, çocuklarda - favus (uyuz) ile kendini gösteren, genellikle kafa derisi üzerinde eğitim sculling - kuru kalın kabuk sarımsı veya açık kahverengi renk ile yükseltilmiş kenarları ve merkezi yayınlamak durgun kötü bir koku. Etkilenen mantar saç daha ince hale benzer kenevir kullanılarak yapılır. Favus sona erebilir katı skar atrofisi ve cilt kaybı, saç folikülü.

Rubromycosis, aranan anthropophilic etken T. rubrum, oluşur, çocuklarda yaş 7-15 yaş; kendini kuru cilt stop ve fırçalar, açık pembe-kırmızı, küçük cepler ile taraklı kenarı; bozuk bir tırnak.

hastalık-atletin

Bir epidermophytia kıvrımları ve taban stop görülen hafif bir kızarıklık, pullanma, çatlaklar ve kabarcıklar, hiperkeratoz eşlik kaşıntı.

Farklı türleri için onychomycosis tipik kalınlaşma, şekil değişikliği ve renk tirnak ile yavaş yavaş yıkımı, onycholysis, yenilgi tırnak rulo.

Kandidiyazis çocuklarda en sık görülen молочницей - beyaz çiçekli bir dilde, diş etlerinde, yanaklarda. Vesicular döküntüleri ve geniş yüzeyel ülserasyon eşlik kaşıntı ve yanma oluşabilir alanında doğal deri kıvrımları.

Acı sonra, fungal deri hastalıkları çocuklarda ortaya güçlü bir bağışıklık sistemi ve olabilir yeniden bulaşmasını çocuk aynı bakan bir mantar.

Tanı mantar cilt hastalıkları çocuklarda

Tespit etmek için fungal cilt hastalıkları için gerekli kapsamlı bir muayene bir çocuk var çocuk dermatolog.

Mikroskopi klinik malzeme (saç, pul, epidermis, azgın kitleler ile tırnak yatağı) keşfetmek için izin verir varlığı misel, hif veya sporlar, onaylamak mantar bir cilt hastalığıdır ve çocuklarda belirlemek için doku şekli. Ekim kazıma evrensel ve seçici ortam vurgulamak için yardımcı olur temiz kültür mantar ve onları tanımlamak için ilaç duyarlılık; bacterioscopy smear kültür ve kimyası – geçirmek фенотипическую kimlik uyarıcı.

Muayene bebeğin cilt altında bir Wood lambası saptar, altın, sarı kızdırma pul ne zaman raznotsvetnom sakinleri, parlak-yeşil - microsporia, zayıf – ne zaman trichophytons.

Mantar cilt hastalıkları çocuklarda ayırt edilmelidir dermatit benzer bulgular: psoriasis, neurodermatitis, egzama, erythrasms, vitiligo, sebore, syphilitic leukoderma ve ark.

Tedavi mantar cilt hastalıkları çocuklarda

Tedavi mantar cilt hastalıkları çocuklarda bir poliklinik olarak yapılır, ve etkili olmaması durumunda, varsa, eşlik eden patolojiler ve şiddetli - özel hastane. Tedavisinde mantar cilt hastalıkları çocuklarda kullanılan asiklovir veya kombinasyonu dış ve sistem antimycotic ilaçları, antihistaminikler ve glucocorticoid ilaçlar, immunostimulants, multivitamin, physiotherapy.

Her gün işleyen etkilenen cilt antiseptik çözümleri (фурацилина, potasyum permanganat, borik asit); işleme geçirmek stop ve lp tırnak; saç salgını lezyonlar temiz, kabuğu çıkarılır.

Bir mantar deri kıvrımları, el ve ayak çocuklarda kullanımı antifungal macunu, merhem, krem, emülsiyon ile terbinafine, naftifin, clotrimazole, miconazole, ketokonazol; kükürt-katran, salisilik, naphthalane merhem. Katıldığınız bir bakteriyel enfeksiyon için reçete antimycotic merhem içeren antibiyotikler ve kortikosteroidler. Şiddetli ve yaygın dermatophytics, yenilgi saç ve tırnak gelişmiş gösterilir alımı sistem antimycotics (girzeofulvin, itrakonazol, flukonazol). Gerekirse, davranış lazer tedavisi cilt ve tırnak mantar lezyonları cerrahi olarak çıkarılması tirnak.

Fizik tedavi, mantar cilt hastalıkları çocuklarda içerir officinalis elektroforez, darbe magnetotherapy, darsonvalization, UHF-tedavi.

Tedavi mantar cilt hastalıkları çocuklarda uzun süre devam izin vermek için klinik bulgular ve negatif kontrol testleri, mantar.

Prognoz ve önleme mantar cilt hastalıkları çocuklarda

Birçok mantar cilt hastalıkları çocuklarda var inatçı bir süre gerektiren ve uzun süreli sistematik bir tedavi, ancak, tam uyum önerileri var hayırlı bir tahmin. Mantar cilt hastalıkları çocuklarda kronik elde recurrent formu ve devam edebilir yetişkinlikte.

Yayılmasını önleme mantar cilt hastalıkları çocuklarda içerir karantina faaliyetleri kurumlarında; dezenfekte tesisleri, öğeleri, aletleri, giyim, boyama, manikür ve kuaför malzemeleri; istisna kişi bir çocuk, bir hayvan, kurallara uymak, kişisel hijyen, doğru cilt bakımı, normalleştirme bağışıklık.